FOTOINZERTVOLBA LYŽÍFÓRUMANTICARVINGFOTO-VIDEO
www.carv.cz
 
 
  
E-SHOP Osobní odběr SKIcentrum BRNOKurz FUNCARVINGURYCHLOKURZY carvinguTESTcentrum LUSTI

Jak na Krym?

Slovanství.cz

Slovanská kultura.cz

Není ani tak důležité k jaké kategorii se lyže hlásí, ale jaký má rádius, jako nejdůležitější vlastnosti pro výběr lyže. Už metrová odchylka v rádiusu lyže ale je výrazným rozdílem. Některé firmy uvádí na lyži tvrdost/rádius, (např.9/12) ale ten platí jen pro určitou délku vyráběného typu! U ostatních délek se výrazně liší, takže je uveden chybně. Někdy jsou uvedeny i vyloženě lživé hodnoty - o několik metrů menší rádius než ve skutečnosti. Koupili byste si tedy ve skutečnosti úplně jiné lyže, než jaké jste chtěli.
O štěstí můžeme mluvit, jestliže rádius přečteme na lyžích. Výrobci nám hlavní parametr lyží často tají. Můžeme ho vypočítat z rozměrů uvedených nebo změřených na lyži. Bývá uvedena šířka špičky, nejužšího místa(středu) a patky. Kde nejsou udány, musíme si tyto extrémní místa změřit.  K tomu je ještě nutno změřit délku aktivní hrany (přímou vzdálenost mezi oběma nejširšími místy), nebo zadat do našeho kalkulátoru rádiusu délku lyže udávanou výrobcem, případně celou lyži změřit.

Vedle velikosti rádiusu věnujeme pozornost šířce nejužšího místa ve středu lyže. Úzký střed má lyže určená na sjezdovku. Čím širší střed, tím univerzálnější použití lyže. Širší střed rozšiřuje použití lyže do hlubokého sněhu. Celkově širší lyže má větší "výtlak" a snáze vás udrží na povrchu. Dále si všimneme tvaru patky lyže. Čím ostřejší a širší pata lyže, tím ostřejší výjezd z oblouku. Taková lyže je vhodná pro radikálně řezaný oblouk. Při správném zatížení nám široká pata pomůže při zvedání těla z náklonu a vyjíždění oblouku.
Šířka špičky má na starost zahájení oblouku. Čím širší špička, tím lepší zahájení.
Pokud nemáme s sebou metr nebo chceme spolu porovnat dvoje lyže, přiložíme je skluznicemi k sobě a porovnáváme šířky ve středu a na obou koncích. To nám spolehlivě napoví, jaký bude mezi nimi rozdíl. Pozor, kratší lyže má při stejných šířkách menší rádius.
 
 
 

  Verze pro tisk  


     Přidat  k oblíbeným položkám        Poslat  emailem odkaz na tuto stránku