FOTOINZERTVOLBA LYŽÍFÓRUMANTICARVINGFOTO-VIDEO
www.carv.cz
 
 
  
E-SHOP Osobní odběr SKIcentrum BRNOKurz FUNCARVINGURYCHLOKURZY carvinguTESTcentrum LUSTI

Jak na Krym?

Slovanství.cz

Slovanská kultura.cz

Začít můžeš na jakýchkoli lyžích s rádiusem do 13 m. Zkušený funcarver zalehne i na 16 m lyžích, ale začít se na nich nedá.
První krůčky, hlavně u žen a dětí nejvíce urychlí ultrashorty.
pro funcarving je 7 - 12 m.
Na funcarvery v současnosti asi nenarazíš, sežeň si slalomky. 
Pokud zajdeš do půjčovny, na funcarvery, či ostré slalomky se musíte většinou zeptat, nebývají ani vystaveny. Nevěř prodavačům, či obsluze půjčovny, kteří ti budou chtít nacpat lyže s rádiusem 15 a víc metrů.
pro "chlapa" je 140 -160cm, kratší, měkčí lyže mírně driftuje (sesouvá se směrem od středu oblouku) a je neklidná ve vyšších rychlostech nebo v nerovném terénu. Dámám postačí 130 - 150cm. 
Funcarvery přestala většina výrobců vyrábět, budeš muset sáhnout po slalomkách. Jsou téměř shodné, jen mají ostřejší, širší patu, která netoleruje záklon. Pro začátečníka trochu náročnější, později neocenitelné pro držení a zvednutí z oblouku. Časem bude potřeba přidat ještě jednu podložku, protože slalomová deska je většinou nižší a na extrémní zahranění nestačí. V náklonu ti občas bota podrazí zatíženou vnitřní lyži, častěji jen pista rozepne přezky. Můžeš taky vyměnit původní podložku za vysokou, funcarvovou.
Nejvýhodnější je začínat na lyžích z půjčovny. Po zkušenostech s půjčenou lyží nekupuješ zajíce v pytli. Na lyžích z půjčoven bývá jednoduše a ve velkém rozmezí nastavitelné vázání, což je výhodné při vzájemném vyměňování a zkoušení lyží.
Vypínací sílu špičky budete možná potřeba po opakovaném vypnutí důsledkem správného zatlačení vnitřní lyže do oblouku o 1-2 stupně dotáhnout (postupně). V půjčovnách se nastavuje vázání z pochopitelných důvodů velmi měkce. Pokud dotažení přeženeš, můžete si při pádu v agresivní jízdě potrhat kolenní vazy.
Pokud na lyži není přiměřená podložka (deska), dokup si ji a nech namontovat rovnou.
 
Podložka ale musí mít aspoň dvě funkce:
     1. zvýšení - splňuje každá
     2. umožňuje plynulý průhyb lyže pod vázáním - pouze podložky s oválnými otvory na šrouby nebo s uchycením do lyže ve velmi krátkém úseku a tvarem kolébky. 
Nejlevnější desky (do 500,-Kč) někdy průhyb lyže pod vázáním neumožňují - NEKUPOVAT!
Funcarver ocení co nejvyšší podložku (celk.výška podrážky nad sněhem aspoň 6,5cm), příp.dvě na sobě. Pozor! Podložíš-li vázání vysokou podložkou, krátké brzdy nedosáhnou na sníh!! Musíš koupit nástavce (asi 800,-Kč) nebo brzdy prodloužit amatérsky.

Začít můžeš i na lyžích použitých, máš ale velkou šanci koupit lyži prošlápnutou. Použité lyže jsou většinou z půjčoven a mají hodně za sebou. Opotřebování poznáš podle šířky hran v nejširších místech skluznice (špička, pata) - porovnat se šířkou hrany ve středu lyže. Nové lyže jsou tvrdší, lépe řežou, déle vydrží.
kupuj výhradně carvingové. Mají komín nakloněný vpřed a umožňují nezbytný náklek. Vzadu mívají přepínání SKI-CARV-WALK. Poznáš je podle spodní přezky komínu, která je na vnitřní straně boty upevněna na samostatném pásku, vedoucím přímo z kloubu boty. Takto dělený skelet umožňuje větší náklon komínu dopředu. Jsou dražší než boty ze supermarketu, ale nejsou dražší než jiné kvalitní lyžáky.
Tyto boty nelze sehnat použité. Dělají se teprve několik let a prodalo se jich na rozdíl od carvingových lyží velmi málo. Také se jich nikdo nezbavuje. 
Největší sortiment carvingových speciálů za nejnižší ceny vyrábí Dalbello. Více zde
Mají-li možnost nastavení náklonu komínu nebo zvýšení paty, nastav co nejostřejší úhel.
U klasických, tvrdých bot, které nemají potřebný náklek musíš při nácviku funcarvingu povolit horní přezky a zbytek dohonit předklonem.
Zásadně nekupuj "šuplíky"- jednopřezkové boty do kterých se obouvá zezadu a přední část je pevná. Neumožňují náklek a nelze je ani vepředu povolit.
S dostatkem nadšení se ale dá začít v jakýchkoli botách.
Podrobnosti k nákupu bot zde

S hůlkami se nezdržuj, jenom by ti překážely.
Pro kontakt se sněhem lépe uzavřené brýle a na ruce nejlépe palčáky. Buď ty nejlevnější - zničíš je stejně za pár dní, nebo kvalitní, na koncích pořádně obšité kevlarovou tkaninou.
Děti by měly mít helmu, především kvůli nebezpečným "šusařům"!!!
Co na sebe? Zeptej se snowboardistů !

  Verze pro tisk  

     Přidat  k oblíbeným položkám        Poslat  emailem odkaz na tuto stránku