FOTOINZERTVOLBA LYŽÍFÓRUMANTICARVINGFOTO-VIDEO
www.carv.cz
 
 
  
E-SHOP Osobní odběr SKIcentrum BRNOKurz FUNCARVINGURYCHLOKURZY carvinguTESTcentrum LUSTI

Jak na Krym?

Slovanství.cz

Slovanská kultura.cz

 

               

Boty kupujte raději speciální carvingové, umožňují větší náklek dopředu. V botách klasických budete jezdit v záklonu.  
Carvingové boty poznáte podle spodní přezky komínu (druhá odshora), která je na vnitřní straně boty upevněna na samostatném pásku, vedoucím přímo z kloubu boty. Takto dělený skelet umožňuje větší úhel náklonu komínu dopředu. Vzadu mívají přepínání SKI-WALK-CARVE nebo HARD-WALK-SOFT. 
Nedostatečný náklek boty můžeme také vyřešit vyšší podložkou pod patkou vázání oproti špičce (alespoň 10mm).
Lyžáky kupujeme zásadně ty nejmenší, do kterých jsme ještě schopni se dostat. Po obutí lehce dotáhneme, aby se chodidlo posunulo odzadu. Při zkoušení ve stoje se opíráme o jazyky bot, stejně jako při jízdě. Zkoušíme s jednou slabou ponožkou. Když se nám zdá, že se do nich nedostaneme, potom že v nich nevydržíme, počkáme ještě několik minut a když si noha s botou na sebe zvyknou, je to ta správná velikost. Bota by měla být na šířku těsná po celé délce chodidla. Vnitřní botička se podá dokonce i na délku. Zkoušíme na slabou ponožku, po prvním lyžování budou boty asi o 1 číslo větší, pak můžeme vzít ponožku silnější. Bota musí být velmi těsná ještě než ji začneme zapínat. Je dobré mít lehce dotaženou botu na noze aspoň deset minut, před tím než ji koupíme. Pokud se nám nechce tvrdnout v krámě, obujeme koupenou botu na 20 min.doma a když nesedne, skočíme ji vyměnit. Každá dobrá bota se po prvním používání vymáčkne na naši nohu a kdybychom koupili větší velikost, později by nám byla volná a marně bychom ji dotahovali.

My používáme výhradně carvingové boty, firmy Dalbello.
 


Tyto boty mají nastavitelné podpůrné prvky nákleku bérce:
                přepínač aretace komínu (hard-chůze-soft)
               
vyšší modely ještě plynule nastavitelný klín, zvyšující patu

Index flexe udává tvrdost komínu boty při nákleku dopředu. Vyšší hodnota pro sportovnějšího (radikálnějšího) jezdce. Čím nižší hodnota, tím poddajnější komín boty, pohodlnější náklek (rekreant), čím vyšší Flex Index, tím lepší přenos síly na lyži (expert).

Dalbella používá Italský carvingový tým, mistr světa ve FIS Carving Cupu a také legendární freestyler/freerider, američan Glen Plake. Dalbella jsou jediné boty poskytující možnost nákleku potřebného pro carving.
NOVINKA !   Krypton - boty nové koncepce

Pro začátečníky a umírněné jezdce lze použít i novou kategorii lehkých, měkkých bot Soft Boots – "softy". Tyto boty již nemají tak dobrý přenos síly na lyži a vyhoví pouze ke krátkým lyžím. Dalbello je prodává pod názvem Visio.

 
Výběr velikosti boty Dalbello je velmi jednoduchý. Změříme si celkovou délku chodidla od paty k palci. Výsledné číslo v cm (např.27,5) je přímo označení velikosti boty. Tato velikost je ale určena pro radikálního jezdce s úzkým chodidlem. Rekreant si připočte 0,5cm, člověk se širokou nohou až 1cm.
Chodidlo se měří v sedu - nezatížené, koleno přirozeně (pravý úhel). 
Vnitřní botička je i u nejtvrdších modelů velmi pohodlná, problém může nastat pouze u nohy s příliš vysokým nártem.
 
 Weby:
www.dalbellosports.com - anglicky
www.dalbello.it - angl., německy, franc., ital.
 

  Verze pro tisk  


     Přidat  k oblíbeným položkám        Poslat  emailem odkaz na tuto stránku