KATAMARÁN je nejrychlejší plachetnice, přesto použitelná i pro začátečníka. Díky velké ploše plachet, lehké konstrukci a nízkému hydrodynamickému odporu jede o 1/3 rychleji, než jiná srovnatelná loď. Díky své šířce poskytuje dostatek místa pro dvou i vícečlennou posádku, v mírnějším větru jej obslouží i jeden člověk. I začátečník se může pověsit na trapézový závěs a užít si surfařský pocit vyvažování síly větru vahou vlastního těla.
Katamarán můžeš provozovat i na středně velkých vodních plochách v ČR a SK, jako jsou Nové Mlýny, Velké Dářko, Jedovnice, Nechranice, Lipno, Těrlicko, Rozkoš a mnohé jiné.

 

Větší katamarán disponuje oplachtěním srovnatelným s 5x těžšími kajutovými plachetnicemi ... a přesto, po rozložení jej můžete přepravovat naprosto běžnými prostředky.

Existují katamarány malé, s délkou plováků okolo 4m (HOBIE CAT 14), střední 5metrové (HOBIE CAT 16) a velké 6metrové (HOBIE CAT 18, NACRA, Tornádo, DART). Délka lodi se udává ve stopách (14, 16, 18, ...).
Plocha plachet dosahuje u malých 10-14m, středních do 20m a u velkých přes 20m.
Důležitá je šířka lodi, která má zásadní vliv na stabilitu v silném větru. Pohybuje se od 170 do 300cm. Katamarány střední velikosti jsou široké 230 - 250cm.
Světově nejrozšířenější je californská legenda - HOBIE CAT.     MANUÁL Hobie Cat 16

    hobiecat.com/sailing    hobie-cat.net


Velkou výhodou katamaránu je PŘEPRAVA - po rozložení, které zabere několik desítek minut, lze přepravit i běžnými vozidly. Malé katamarány lze přepravovat na zahrádce auta (i vcelku), střední již lépe na dodávce nebo alespoň kombi s hagusy a velké nejlépe na vleku. Nejdelší díl je stěžeň. Pokud je nedělený, je třeba počítat s 6m u malých (tam je ale většinou dvoudílný), 8m u středních a 9-10m u velkých.

carving-sport.cz
ski-carving.com