FOTOINZERTVOLBA LYŽÍFÓRUMANTICARVINGFOTO-VIDEO
www.carv.cz
 
 
  
E-SHOP Osobní odběr SKIcentrum BRNOKurz FUNCARVINGURYCHLOKURZY carvinguTESTcentrum LUSTI

Jak na Krym?

Slovanství.cz

Slovanská kultura.cz

Řezání oblouků na dosud nejběžnějších kategoriích lyží s velkým rádiusem (allround, racecarver) není možné naučit začátečníka za pár dnů. Jezdec se k tomu propracuje až postupným zdokonalováním techniky, jízdou ve vyšší rychlosti, osvojením si náklonů. Říká se, že je "vyježděný".
Na lyžích s velkým rádiusem je obtížné cvičit zatížení vnitřní lyže. Velký oblouk nám neposkytne oporu odstředivé síly a trup je v náklonu nestabilní.
Chceme-li se naučit carvovat rychle a čistě, musíme sáhnout po lyžích s nejmenším rádiusem z kategorie funcarver, či slalom. Pro výuku je nutností rádius do 13m. Ještě lépe do 10m nebo superkraťasy.
Nejlepší možností je absolvování některého kurzu. . Dobrá je i pomoc zkušeného carvera, který obětuje alespoň půlden ježdění aby vám vysvětlil základy a opravil chyby.
Pokud tyto možnosti nemáte, můžete postupovat dle naší metodiky jak začít.
Tato metodika vychází ze základů carvingové školy prof.Waltera Kuchlera, což je nejúčinnější způsob, jak si osvojit základy carvingu, které pak můžete aplikovat do svého stylu jízdy, ať už je to krátký nebo dlouhý oblouk.
Jedině výcvik na extremcarverech (slalomkách) vás může bez předchozích zkušeností naučit nejobtížnější fázi carvingu - navazování oblouků.
Při jízdě na lyžích o rádiusu větším než 15m je zatížení vnitřní lyže i navazování oblouků možné až ve vyšší rychlosti. Při sledování carvujících lyžařů na sjezdovkách si můžeme všimnout, že většina z nich fázi navázání oblouku (přechodu z obouku do oblouku) nahrazuje smykem nebo přeskokem, vždy se zbytečným zdvihem a odlehčením lyží. Střední fázi řezaného oblouku je naproti tomu schopen zvládnout bez výcviku téměř každý dobrý lyžař.

Hlavní zásady pro vás, kteří již řezaný oblouk jezdíte a nechcete ztrácet čas nácvikem:
  • snížení těžiště
  • náklek, předklon a zatížení špiček lyží
  • snažit se zatížit více vnitřní lyži (jedeme po obou)
  • rotace ramen ve směru zatáčení předchází pohybu lyží
  • náklon celého těla, zejména kolen a pánve do oblouku (naklopení hran)
  • žádné vertikální pohyby
  • regulace rychlosti uzavíráním oblouků

      Hlavní zásady a chyby podrobně

    Začni na superkraťasech - ULTRASHORTY VE VÝUCE DĚTÍ A ZAČÁTEČNÍKŮ

 
  Verze pro tisk  

     Přidat  k oblíbeným položkám        Poslat  emailem odkaz na tuto stránku